Rose City Tri 2014

Age Group Results

September 13, 2014


Results by No Limits Timing (email hutch26.2@gmail.com) No Limits Timing, LLC


Elites Men: Top Finishers 0-99
Elites Women: Top Finishers
Age Groups Men: Top Finishers 1-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74
Age Groups Women: Top Finishers 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 70-99
Clydesdale Men: Top Finishers 15-29 30-44 45-99
Athena Women: Top Finishers
Para Triathlete Men:
Para Triathlete Women:

Elites

Top

Female Overall Winners

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Chip Gun
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Time
1 6 Rachel Olson 220 23 1 8:36.5 1:19/M 0:37.3 3 34:00.3 21.2mph 0:30.3 1 20:27.1 6:23/M 1:04:11.7 1:04:11.7
2 7 Denise Joplin 2 27 2 10:22.0 1:36/M 0:31.5 2 33:28.4 21.5mph 0:23.2 3 22:59.5 7:11/M 1:07:44.9 1:07:44.9
3 8 Bach Natalie 215 29 3 12:00.7 1:51/M 0:40.6 1 32:58.7 21.8mph 0:40.4 2 21:46.7 6:48/M 1:08:07.3 1:08:07.3
 
Top

Male Overall Winners

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Chip Gun
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Time
1 1 Mark Saroni 6 25 2 9:03.6 1:24/M 0:22.0 1 29:37.1 24.3mph 0:19.4 1 17:28.1 5:28/M 56:50.4 56:50.4
2 2 Travis Decker 5 24 1 8:28.0 1:18/M 0:19.5 2 30:27.1 23.6mph 0:24.5 2 17:28.7 5:28/M 57:08.1 57:08.1
3 3 Tim Spencer 4 21 3 10:27.7 1:36/M 0:20.3 3 31:18.0 23.0mph 0:25.3 3 18:10.9 5:41/M 1:00:42.3 1:00:42.3
 
Top

Male 99 and Under

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Chip Gun
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Time
1 4 Deller Eric 223 31 1 10:23.4 1:36/M 0:34.1 1 30:56.5 23.3mph 0:35.0 2 19:26.2 6:04/M 1:01:55.5 1:01:55.5
2 5 Ian Spencer 3 19 2 11:31.0 1:46/M 0:19.6 2 32:00.9 22.5mph 0:28.2 1 18:19.5 5:43/M 1:02:39.4 1:02:39.4
 

Age Groups

Top

Female Masters Winners

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Chip Gun
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Time
1 10 Ginger Spansel 80 53 1 11:15.6 1:44/M 0:27.4 1 34:32.6 20.8mph 0:34.1 1 23:49.2 7:27/M 1:10:39.2 1:10:39.2
 
Top

Female Grand Masters Winners

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Chip Gun
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Time
1 46 Ann Dannis 88 63 1 13:49.1 2:08/M 0:58.7 1 36:26.8 19.8mph 1:14.2 1 27:56.5 8:44/M 1:20:25.5 1:20:25.5
 
Top

Female 15 to 19

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Chip Gun
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Time
1 64 Anna Fortier 7 16 1 9:27.5 1:27/M 0:59.5 1 42:11.7 17.1mph 1:04.1 2 29:15.1 9:08/M 1:22:58.1 1:22:58.1
2 96 Allison Choi 8 19 2 17:52.1 2:45/M 1:29.9 2 44:32.0 16.2mph 0:38.3 1 24:53.9 7:47/M 1:29:26.4 1:29:26.4
 
Top

Female 20 to 24

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Chip Gun
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Time
1 21 Jennifer Cook 14 24 5 13:58.3 2:09/M 0:29.7 1 34:56.0 20.6mph 0:35.3 2 24:12.5 7:34/M 1:14:11.9 1:14:11.9
2 23 Paige Maly` 9 20 1 10:48.7 1:40/M 1:05.1 3 39:10.7 18.4mph 0:24.8 1 22:58.6 7:11/M 1:14:28.1 1:14:28.1
3 37 Hope Cooke 13 24 2 11:19.4 1:44/M 1:19.6 2 38:24.4 18.8mph 0:32.7 3 26:08.2 8:10/M 1:17:44.5 1:17:44.5
4 102 Ericka Schiwietz 11 23 4 13:01.1 2:00/M 0:42.1 4 42:59.1 16.8mph 0:33.0 6 33:21.3 10:25/M 1:30:36.8 1:30:36.8
5 127 Kayla McDaniel 10 22 7 17:48.0 2:44/M 1:30.2 5 46:41.2 15.4mph 1:34.0 4 27:38.9 8:38/M 1:35:12.5 1:35:12.5
6 132 Lesley Lerma 15 24 3 11:47.1 1:49/M 1:26.0 7 49:36.1 14.5mph 1:20.2 5 32:11.8 10:03/M 1:36:21.2 1:36:21.2
7 154 Rachel Baber 12 23 6 16:42.9 2:34/M 1:23.5 6 47:46.3 15.1mph 0:28.7 7 35:00.2 10:56/M 1:41:21.8 1:41:21.8
 
Top

Female 25 to 29

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Chip Gun
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Time
1 29 Sarah Hankla 17 25 2 13:58.3 2:09/M 0:32.7 1 37:58.4 19.0mph 0:33.3 1 22:53.0 7:09/M 1:15:55.9 1:15:55.9
2 86 Joanna Gifford 23 29 6 17:37.9 2:43/M 1:05.8 2 41:48.3 17.2mph 1:07.3 2 24:38.1 7:42/M 1:26:17.7 1:26:17.7
3 99 Deborah MacHiavello 18 25 3 14:07.4 2:10/M 1:15.5 3 44:30.0 16.2mph 1:23.2 4 28:33.3 8:55/M 1:29:49.6 1:29:49.6
4 108 Robyn Magar 21 27 4 16:00.4 2:28/M 1:25.9 5 45:30.8 15.8mph 1:33.7 3 27:06.9 8:28/M 1:31:37.9 1:31:37.9
5 109 Annette Shumway 27 29 1 13:29.2 2:04/M 1:49.4 7 47:36.8 15.1mph 0:34.4 5 28:40.2 8:58/M 1:32:10.2 1:32:10.2
6 125 Sara Hanson 16 25 5 16:19.5 2:31/M 0:35.2 6 45:33.7 15.8mph 0:24.5 7 31:41.5 9:54/M 1:34:34.6 1:34:34.6
7 135 Rebecca Harper 25 29 7 19:04.8 2:56/M 1:05.5 4 45:19.3 15.9mph 1:09.8 6 30:17.3 9:28/M 1:36:57.0 1:36:57.0
8 184 Rebekah Guess 24 29 9 25:24.8 3:54/M 2:31.2 8 49:10.9 14.6mph 1:26.6 8 34:29.2 10:47/M 1:53:02.9 1:53:02.9
9 193 Natalie Buuck 19 26 8 23:52.4 3:40/M 1:45.8 9 54:59.9 13.1mph 0:39.6 9 40:17.1 12:35/M 2:01:35.0 2:01:35.0
 
Top

Female 30 to 34

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Chip Gun
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Time
1 52 Kat Hammers 38 34 2 12:27.9 1:55/M 0:46.8 1 37:16.4 19.3mph 0:43.7 7 29:34.5 9:14/M 1:20:49.5 1:20:49.5
2 59 Kati Stoddard 36 32 3 13:08.6 2:01/M 0:39.0 4 40:56.1 17.6mph 0:53.1 3 26:20.6 8:14/M 1:21:57.6 1:21:57.6
3 63 Carla Brown 40 34 5 15:26.6 2:22/M 1:06.5 2 38:17.6 18.8mph 0:50.8 4 26:40.3 8:20/M 1:22:22.0 1:22:22.0
4 80 Summer Koltonski 35 32 8 16:31.4 2:32/M 1:04.9 5 41:31.2 17.3mph 0:41.4 1 25:37.1 8:00/M 1:25:26.2 1:25:26.2
5 85 Emily Hardy 34 32 4 13:59.6 2:09/M 1:28.1 8 43:24.8 16.6mph 1:29.3 2 25:47.7 8:03/M 1:26:09.8 1:26:09.8
6 94 Kimberly Cooke 213 32 6 15:51.2 2:26/M 0:41.1 3 40:46.2 17.7mph 0:54.1 8 30:49.9 9:38/M 1:29:02.5 1:29:02.5
7 107 Jennifer Chandler 37 33 10 19:16.4 2:58/M 1:03.5 6 41:40.3 17.3mph 0:53.5 5 28:30.2 8:54/M 1:31:24.1 1:31:24.1
8 130 Montie' Dobbins 39 34 7 16:16.9 2:30/M 1:31.5 7 42:19.3 17.0mph 1:27.0 11 34:31.2 10:47/M 1:36:06.1 1:36:06.1
9 140 Jennifer Brown 31 31 1 12:27.5 1:55/M 1:19.1 9 45:00.6 16.0mph 1:33.7 12 37:36.2 11:45/M 1:37:57.3 1:37:57.3
10 141 Megan Riaz 29 30 11 19:51.8 3:03/M 2:00.4 10 46:24.7 15.5mph 1:12.6 6 29:13.9 9:08/M 1:38:43.7 1:38:43.7
11 170 Kendall Sturrock 32 32 12 19:58.5 3:04/M 1:54.0 11 50:36.5 14.2mph 1:13.6 10 34:20.1 10:44/M 1:48:02.9 1:48:02.9
12 191 Cassie Devillier 28 30 9 17:58.7 2:46/M 2:20.6 13 1:06:21.4 10.9mph 0:50.2 9 31:13.4 9:45/M 1:58:44.4 1:58:44.4
13 196 Erica Powell 33 32 13 22:10.5 3:25/M 2:25.0 12 1:00:10.7 12.0mph 0:57.0 13 43:27.4 13:35/M 2:09:10.7 2:09:10.7
 
Top

Female 35 to 39

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Chip Gun
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Time
1 28 Ashley Cooley 48 37 1 12:59.8 2:00/M 0:34.5 3 36:46.7 19.6mph 0:38.0 5 24:42.0 7:43/M 1:15:41.2 1:15:41.2
2 30 Audrey Pyle 52 38 4 13:51.1 2:08/M 0:43.3 2 36:34.8 19.7mph 0:34.0 4 24:15.3 7:35/M 1:15:58.8 1:15:58.8
3 35 Leslie Stelpflug 51 38 10 19:28.3 3:00/M 0:43.6 1 35:07.9 20.5mph 0:28.6 1 21:40.4 6:46/M 1:17:29.0 1:17:29.0
4 38 Ginger West 46 36 5 13:52.4 2:08/M 0:55.0 4 38:23.4 18.8mph 0:32.2 3 24:03.8 7:31/M 1:17:47.0 1:17:47.0
5 61 Landi Wheeler 47 36 9 17:43.1 2:44/M 0:46.1 5 39:46.9 18.1mph 1:10.9 2 22:42.2 7:06/M 1:22:09.5 1:22:09.5
6 91 Kortney Herrington 43 35 3 13:19.5 2:03/M 41:59.4     1:22.1 7 30:39.5 9:35/M 1:27:20.6 1:27:20.6
7 100 Bethanie Reyes 45 36 6 15:16.1 2:21/M 1:45.9 6 41:12.1 17.5mph 1:19.1 6 30:16.9 9:28/M 1:29:50.3 1:29:50.3
8 136 Carrie Hanis 50 37 7 15:39.5 2:24/M 1:55.2 8 47:17.1 15.2mph 1:34.0 8 30:47.0 9:37/M 1:37:13.0 1:37:13.0
9 159 Heather Barney 53 39 8 16:38.2 2:34/M 0:52.3 7 46:43.9 15.4mph 0:52.8 11 37:48.6 11:49/M 1:42:56.0 1:42:56.0
10 174 Gina Jetter 42 35 2 13:18.6 2:03/M 2:32.0 10 51:49.4 13.9mph 2:17.2 12 40:37.3 12:42/M 1:50:34.8 1:50:34.8
11 182 Natalie Dawson 44 36 13 20:54.7 3:13/M 2:26.4 11 52:46.3 13.6mph 0:47.1 9 34:58.0 10:56/M 1:51:52.7 1:51:52.7
12 187 Robin Salars 41 35 12 20:38.1 3:10/M 1:47.3 9 49:28.3 14.6mph 1:35.4 13 41:45.5 13:03/M 1:55:14.7 1:55:14.7
13 188 Andrea McElroy 49 37 11 19:38.7 3:01/M 1:58.2 12 57:19.0 12.6mph 0:40.2 10 36:09.7 11:18/M 1:55:46.0 1:55:46.0
 
Top

Female 40 to 44

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Chip Gun
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Time
1 62 Cari Cooley 57 41 5 15:30.9 2:23/M 0:42.9 1 38:39.8 18.6mph 0:38.9 2 26:45.3 8:22/M 1:22:18.1 1:22:18.1
2 65 Heather Hilton 54 40 6 16:03.1 2:28/M 1:37.5 2 40:49.1 17.6mph 0:42.8 1 23:51.3 7:27/M 1:23:04.0 1:23:04.0
3 93 Lenise McCarter 58 41 1 13:37.6 2:06/M 2:50.0 6 42:51.5 16.8mph 1:46.0 3 27:22.3 8:33/M 1:28:27.5 1:28:27.5
4 103 Krista Wallace 62 42 4 14:59.9 2:18/M 1:31.0 5 42:37.9 16.9mph 0:59.1 7 30:52.5 9:39/M 1:31:00.6 1:31:00.6
5 112 Camille Workman 60 42 11 19:16.7 2:58/M 1:06.9 8 43:18.2 16.6mph 0:48.0 5 28:25.7 8:53/M 1:32:55.7 1:32:55.7
6 116 Angela Jennings 67 44 8 17:25.2 2:41/M 1:21.7 7 43:04.1 16.7mph 1:47.1 6 29:59.3 9:22/M 1:33:37.7 1:33:37.7
7 117 Heidi Bailey 64 43 7 16:06.4 2:29/M 0:45.8 3 41:46.2 17.2mph 1:15.4 11 33:46.3 10:33/M 1:33:40.3 1:33:40.3
8 143 Jennifer Standley 65 43 3 14:48.4 2:17/M 44:24.4     1:43.1 15 38:00.1 11:53/M 1:38:56.2 1:38:56.2
9 149 Jennifer Shepherd 66 44 13 24:05.4 3:42/M 0:59.8 4 42:20.0 17.0mph 1:08.0 8 31:44.1 9:55/M 1:40:17.5 1:40:17.5
10 160 Cj Robertson 63 42 12 23:47.1 3:40/M 1:01.7 9 45:07.7 16.0mph 1:12.0 10 32:12.9 10:04/M 1:43:21.5 1:43:21.5
11 163 Ginger Stephens 61 42 15 26:47.2 4:07/M 1:25.6 10 46:58.3 15.3mph 1:08.2 4 27:42.9 8:39/M 1:44:02.4 1:44:02.4
12 169 Jenni Biesheuvel 55 40 2 14:12.7 2:11/M 1:35.1 12 53:02.9 13.6mph 0:54.8 14 37:43.5 11:47/M 1:47:29.3 1:47:29.3
13 180 Tina McDonald 56 40 14 25:53.5 3:59/M 1:43.5 11 49:35.0 14.5mph 1:58.1 9 32:08.2 10:03/M 1:51:18.6 1:51:18.6
14 183 Linda Huffman 59 42 9 18:04.0 2:47/M 1:46.1 13 54:28.0 13.2mph 1:30.8 13 36:11.4 11:18/M 1:52:00.5 1:52:00.5
15 190 Steele Kim 218 40 10 18:23.1 2:50/M 2:49.5 14 58:54.9 12.2mph 2:13.5 12 35:03.3 10:57/M 1:57:24.5 1:57:24.5
 
Top

Female 45 to 49

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Chip Gun
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Time
1 33 Christy Richbourg 71 46 1 15:27.4 2:23/M 0:52.5 1 35:00.4 20.6mph 0:35.7 1 25:07.2 7:51/M 1:17:03.5 1:17:03.5
2 98 Deborah Oden 75 49 2 15:28.8 2:23/M 1:43.2 3 43:27.5 16.6mph 0:49.1 2 28:03.2 8:46/M 1:29:31.9 1:29:31.9
3 113 Heather Coder 73 48 6 20:04.9 3:05/M 1:05.9 2 40:47.7 17.7mph 1:05.9 6 30:14.9 9:27/M 1:33:19.5 1:33:19.5
4 123 Jenell Butler 69 46 4 16:08.9 2:29/M 1:10.9 5 45:16.9 15.9mph 1:34.2 5 30:12.0 9:26/M 1:34:23.1 1:34:23.1
5 133 Dipasquale Pamela 219 45 7 20:21.4 3:08/M 1:46.3 4 43:39.2 16.5mph 1:03.4 4 29:45.4 9:18/M 1:36:35.9 1:36:35.9
6 138 Jeanna White 68 45 5 17:04.8 2:38/M 1:09.8 8 50:07.0 14.4mph 1:04.2 3 28:25.2 8:53/M 1:37:51.2 1:37:51.2
7 151 Tracy Smith 72 48 3 15:28.8 2:23/M 1:45.2 7 49:22.9 14.6mph   7 34:30.9 10:47/M 1:41:07.9 1:41:07.9
8 176 Sherril Wade 74 48 8 24:52.1 3:50/M 1:04.5 6 48:08.6 15.0mph 1:11.0 8 35:39.1 11:08/M 1:50:55.4 1:50:55.4
 
Top

Female 50 to 54

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Chip Gun
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Time
1 75 Janie Shackelford 79 52 2 16:43.1 2:34/M 1:37.9 1 35:43.6 20.2mph 1:28.2 1 28:55.3 9:02/M 1:24:28.4 1:24:28.4
2 139 Rebecca Smith 77 51 1 16:28.3 2:32/M 1:41.2 2 42:44.3 16.8mph 1:34.7 2 35:23.2 11:03/M 1:37:52.0 1:37:52.0
3 166 Norma Hallmark 81 54 3 19:48.7 3:03/M 2:16.9 4 47:24.5 15.2mph 1:01.3 3 35:59.3 11:15/M 1:46:30.9 1:46:30.9
4 173 Kahne Parsons 76 51 4 19:55.4 3:04/M 1:26.2 5 48:59.4 14.7mph 1:52.7 4 37:55.0 11:51/M 1:50:08.8 1:50:08.8
5 189 Tina Price 78 51 5 28:25.2 4:22/M 1:11.4 3 46:19.4 15.5mph 1:32.9 5 38:18.6 11:58/M 1:55:47.7 1:55:47.7
 
Top

Female 55 to 59

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Chip Gun
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Time
1 84 Anne Pileggi 86 58 1 13:57.1 2:09/M 0:55.5 1 41:41.7 17.3mph 1:07.5 1 28:13.9 8:49/M 1:25:55.8 1:25:55.8
2 128 Tammy Rooney 85 57 4 20:12.2 3:06/M 1:16.3 3 43:27.7 16.6mph 1:08.5 2 29:46.0 9:18/M 1:35:50.8 1:35:50.8
3 144 Kathleen McCullough 82 55 5 21:17.3 3:16/M 0:55.0 2 43:26.5 16.6mph 0:35.9 3 32:51.2 10:16/M 1:39:06.2 1:39:06.2
4 155 Rita Flagler 84 56 2 18:15.6 2:48/M 1:18.9 5 46:14.4 15.6mph 2:06.4 4 33:38.4 10:31/M 1:41:34.0 1:41:34.0
5 172 Dana Haden 83 56 3 20:04.6 3:05/M 2:04.4 4 46:11.6 15.6mph 0:46.3 5 39:46.2 12:26/M 1:48:53.4 1:48:53.4
 
Top

Female 60 to 64

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Chip Gun
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Time
1 156 Jonette Anderson 87 60 1 18:11.8 2:48/M 2:04.6 2 52:23.5 13.7mph 1:08.8 1 28:08.4 8:48/M 1:41:57.3 1:41:57.3
2 195 Alice Kutach 89 63 2 26:29.4 4:04/M 1:45.3 1 51:44.0 13.9mph 1:31.5 2 46:36.3 14:34/M 2:08:06.6 2:08:06.6
 
Top

Female 70 and over

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Chip Gun
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Time
1 192 Madeleine Ross 90 70 1 20:14.1 3:07/M 2:55.5 1 53:04.5 13.6mph 1:09.8 1 42:38.6 13:19/M 2:00:02.6 2:00:02.6
 
Top

Male Masters Winners

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Chip Gun
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Time
1 1 Hepler Bob 222 52 1 10:20.1 1:35/M 0:34.9 1 33:20.5 21.6mph 0:42.6 1 20:02.3 6:16/M 1:05:00.6 1:05:00.6
 
Top

Male Grand Masters Winners

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Chip Gun
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Time
1 8 Be Smith 194 57 1 11:32.5 1:46/M 0:38.9 1 34:04.6 21.1mph 0:40.1 1 23:26.2 7:19/M 1:10:22.4 1:10:22.4
 
Top

Male 1 to 14

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Chip Gun
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Time
1 97 Zachary Maly 92 14 1 9:47.9 1:30/M 0:54.5 2 52:32.7 13.7mph 0:34.5 1 25:41.8 8:02/M 1:29:31.6 1:29:31.6
2 126 Noah Dunbar 91 11 2 12:56.9 1:59/M 1:24.7 1 47:08.4 15.3mph 0:34.9 2 32:56.2 10:18/M 1:35:01.2 1:35:01.2
 
Top

Male 15 to 19

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Chip Gun
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Time
1 9 Michael Maly 94 16 1 8:52.8 1:22/M 2:18.6 1 37:18.5 19.3mph 0:31.3 2 21:35.9 6:45/M 1:10:37.2 1:10:37.2
2 17 James Burden 95 18 2 9:30.0 1:28/M 1:46.4 2 40:13.1 17.9mph 0:35.8 1 20:53.9 6:32/M 1:12:59.5 1:12:59.5
3 142 Jose Leandro Santos 96 19 3 19:29.9 3:00/M 2:20.2 3 43:32.4 16.5mph 0:32.6 3 32:57.3 10:18/M 1:38:52.7 1:38:52.7
4 185 Parker Amason 93 15 4 23:07.3 3:33/M 1:49.4 4 48:57.8 14.7mph 1:47.5 4 37:43.5 11:47/M 1:53:25.6 1:53:25.6
 
Top

Male 20 to 24

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Chip Gun
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Time
1 5 Chris Thompson 99 23 2 13:26.7 2:04/M 0:53.6 1 33:06.7 21.8mph 0:35.8 1 20:17.2 6:20/M 1:08:20.1 1:08:20.1
2 20 Simon Webb 97 21 1 13:22.4 2:03/M 0:39.3 2 36:33.9 19.7mph 0:47.3 3 22:37.8 7:04/M 1:14:00.9 1:14:00.9
3 45 Brody Sizemore 101 23 4 15:38.1 2:24/M 1:45.4 3 40:17.4 17.9mph 0:48.2 2 21:50.8 6:49/M 1:20:20.1 1:20:20.1
4 88 Michael Suarez 100 23 3 14:01.4 2:09/M 0:56.5 4 41:54.6 17.2mph 0:46.5 4 29:07.1 9:06/M 1:26:46.4 1:26:46.4
 
Top

Male 25 to 29

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Chip Gun
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Time
1 2 Aaron Scott 110 29 1 11:36.9 1:47/M 33:32.4       10 42:02.0 13:08/M 1:05:37.0 1:05:37.0
2 11 Marett Cody 217 27 2 11:44.8 1:48/M 0:32.7 3 36:21.5 19.8mph 0:40.8 1 21:35.7 6:45/M 1:10:55.8 1:10:55.8
3 13 Jeffrey Mayhall 104 25 4 13:37.3 2:06/M 0:19.0 1 33:41.2 21.4mph 0:33.3 3 24:02.1 7:31/M 1:12:13.1 1:12:13.1
4 24 Spencer Atkinson 106 25 3 11:53.6 1:50/M 0:21.4 2 34:36.4 20.8mph 0:28.4 7 27:23.9 8:33/M 1:14:43.8 1:14:43.8
5 53 Nick Beard 108 27 7 14:12.5 2:11/M 0:34.1 4 36:35.5 19.7mph 0:40.7 9 29:04.6 9:05/M 1:21:07.5 1:21:07.5
6 66 Alex Marquardt 103 25 6 13:46.8 2:07/M 1:35.7 8 41:49.0 17.2mph 0:51.8 5 25:09.0 7:52/M 1:23:12.4 1:23:12.4
7 74 David Butron 111 29 8 16:52.9 2:36/M 2:02.2 6 38:34.3 18.7mph 1:00.9 6 25:50.9 8:04/M 1:24:21.4 1:24:21.4
8 77 Gregory McCulough 105 25 5 13:40.5 2:06/M 0:32.6 7 41:13.8 17.5mph 0:47.9 8 28:39.6 8:57/M 1:24:54.6 1:24:54.6
9 82 Jason Kuperman 109 28 10 18:58.4 2:55/M 2:11.8 5 38:09.2 18.9mph 1:25.7 4 24:50.7 7:46/M 1:25:35.8 1:25:35.8
10 120 Tino Jaramillo 107 27 9 17:47.7 2:44/M 0:47.2 9 51:29.0 14.0mph 0:52.1 2 23:06.3 7:13/M 1:34:02.6 1:34:02.6
 
Top

Male 30 to 34

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Chip Gun
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Time
1 12 Michael D. Tubb 125 34 1 10:56.9 1:41/M 0:37.7 2 35:08.7 20.5mph 0:58.1 4 23:52.2 7:28/M 1:11:33.7 1:11:33.7
2 15 Michael Wissing 112 30 2 12:23.1 1:54/M 0:41.2 4 35:49.3 20.1mph 0:21.3 3 23:16.3 7:16/M 1:12:31.5 1:12:31.5
3 22 Matt Crocker 114 30 3 12:49.2 1:58/M 0:41.9 5 35:56.1 20.0mph 0:23.2 7 24:22.6 7:37/M 1:14:13.2 1:14:13.2
4 26 Jacob Brown 124 34 5 15:45.1 2:25/M 1:29.7 3 35:36.8 20.2mph 0:43.2 1 21:45.7 6:48/M 1:15:20.6 1:15:20.6
5 41 Danny Bradley 113 30 10 18:41.3 2:52/M 1:09.2 1 34:59.6 20.6mph 1:07.8 2 23:12.8 7:15/M 1:19:11.0 1:19:11.0
6 44 Wade Flasowski 122 34 4 12:58.2 2:00/M 1:21.9 9 39:49.1 18.1mph 1:22.3 8 24:24.9 7:38/M 1:19:56.6 1:19:56.6
7 51 Steven Rogers 116 31 6 16:42.9 2:34/M 1:00.0 6 38:07.2 18.9mph 0:56.4 5 24:02.7 7:31/M 1:20:49.4 1:20:49.4
8 78 Jason Hooks 121 34 11 19:31.1 3:00/M 2:04.4 8 38:53.4 18.5mph 0:32.9 6 24:14.7 7:34/M 1:25:16.8 1:25:16.8
9 83 Findeisen Curt 214 33 8 18:23.7 2:50/M 1:22.0 7 38:28.2 18.7mph 0:51.5 9 26:30.7 8:17/M 1:25:36.3 1:25:36.3
10 105 Andrew Ray 117 32 7 17:34.3 2:42/M 2:03.8 10 43:26.6 16.6mph 0:53.1 10 27:09.3 8:29/M 1:31:07.2 1:31:07.2
11 121 Patrick Villa 120 34 9 18:34.7 2:51/M 2:10.2 11 44:22.3 16.2mph 1:08.8 11 27:46.9 8:41/M 1:34:03.1 1:34:03.1
12 167 Ethan McDonald 118 32 12 21:22.6 3:17/M 54:16.5     0:46.6 12 30:15.6 9:27/M 1:46:41.4 1:46:41.4
13 194 Justin Reneau 115 31 13 39:28.2 6:04/M 2:19.8 12 49:01.9 14.7mph 0:51.4 13 34:22.1 10:44/M 2:06:03.5 2:06:03.5
 
Top

Male 35 to 39

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Chip Gun
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Time
1 3 Clay Funderburk 144 39 1 10:50.8 1:40/M 0:34.7 1 30:42.4 23.5mph 0:37.2 6 23:40.2 7:24/M 1:06:25.5 1:06:25.5
2 6 Patrick Stoddard 129 35 3 12:12.4 1:53/M 0:24.8 3 33:52.2 21.3mph 0:27.0 3 22:25.5 7:00/M 1:09:22.2 1:09:22.2
3 7 Jonathan Stoddard 138 37 4 12:20.0 1:54/M 0:26.4 2 33:42.1 21.4mph 0:27.4 5 23:10.3 7:14/M 1:10:06.4 1:10:06.4
4 18 Randy Jensen 145 39 6 13:30.9 2:05/M 1:00.5 4 34:21.0 21.0mph 0:48.8 7 24:06.4 7:32/M 1:13:47.8 1:13:47.8
5 19 Justin Morris 139 37 5 12:22.1 1:54/M 0:57.5 7 37:48.2 19.0mph 0:52.5 2 21:49.2 6:49/M 1:13:49.6 1:13:49.6
6 27 Trenton Hall 133 36 7 14:14.9 2:11/M 1:45.9 9 38:06.3 18.9mph 1:14.4 1 20:12.2 6:19/M 1:15:33.9 1:15:33.9
7 48 Nathan Atkinson 143 38 8 14:48.1 2:17/M 1:13.6 11 40:47.9 17.7mph 1:08.5 4 22:32.4 7:03/M 1:20:30.6 1:20:30.6
8 49 Joshua White 136 37 12 16:29.1 2:32/M 0:38.1 6 37:15.4 19.3mph 0:59.8 8 25:08.9 7:51/M 1:20:31.5 1:20:31.5
9 57 Brad Farris 134 36 2 12:10.1 1:52/M 1:20.8 10 38:46.1 18.6mph 1:02.9 13 28:11.6 8:48/M 1:21:31.5 1:21:31.5
10 67 Joseph Orozco 132 36 13 17:09.5 2:38/M 0:51.0 8 37:50.4 19.0mph 1:02.4 10 26:22.0 8:14/M 1:23:15.4 1:23:15.4
11 71 Bo Jackson 142 38 11 16:18.7 2:30/M 1:12.9 5 37:09.2 19.4mph 0:32.5 15 28:42.0 8:58/M 1:23:55.5 1:23:55.5
12 89 Richard Blair 137 37 9 15:16.6 2:21/M 0:43.0 12 41:27.6 17.4mph 1:50.9 12 27:40.9 8:39/M 1:26:59.0 1:26:59.0
13 95 Gary Ford 131 35 10 16:17.1 2:30/M 1:29.6 14 43:09.1 16.7mph 0:58.4 11 27:27.3 8:35/M 1:29:21.7 1:29:21.7
14 106 Michael Fleming 141 38 14 17:39.2 2:43/M 1:54.0 13 42:12.9 17.1mph 1:18.1 14 28:15.5 8:50/M 1:31:19.9 1:31:19.9
15 124 Preston Shumway 130 35 16 21:17.9 3:16/M 2:17.7 16 44:09.3 16.3mph 0:54.5 9 25:44.8 8:03/M 1:34:24.4 1:34:24.4
16 134 Joseph Baird 126 35 15 18:39.3 2:52/M 1:52.7 15 43:21.5 16.6mph 1:30.0 16 31:12.6 9:45/M 1:36:36.2 1:36:36.2
17 164 Tim Jewett 135 37 17 21:25.8 3:18/M 2:23.8 17 46:29.8 15.5mph 1:17.5 17 32:34.2 10:11/M 1:44:11.3 1:44:11.3
 
Top

Male 40 to 44

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Chip Gun
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Time
1 4 Billups Neal 216 40 1 11:16.0 1:44/M 0:44.4 1 33:16.8 21.6mph 0:36.5 1 21:50.2 6:49/M 1:07:44.0 1:07:44.0
2 40 Brent Stephens 160 44 2 11:27.4 1:46/M 1:02.3 7 38:01.9 18.9mph 1:01.2 8 26:48.0 8:23/M 1:18:21.0 1:18:21.0
3 47 Steve Dankers 146 40 6 15:53.0 2:27/M 1:07.3 3 37:02.6 19.4mph 0:42.0 5 25:41.7 8:02/M 1:20:26.6 1:20:26.6
4 55 Sam Hasz 148 40 5 15:45.3 2:25/M 1:22.9 6 37:53.7 19.0mph 0:53.2 4 25:28.8 7:58/M 1:21:24.0 1:21:24.0
5 60 Clint Boggio 153 42 4 14:40.2 2:15/M 1:17.0 5 37:41.8 19.1mph 1:10.9 9 27:13.4 8:30/M 1:22:03.5 1:22:03.5
6 68 Mitchell Derek 225 43 9 16:57.7 2:36/M 1:42.1 4 37:13.1 19.3mph 0:48.6 7 26:38.7 8:19/M 1:23:20.4 1:23:20.4
7 76 Stephen Chastain 158 43 12 17:45.2 2:44/M 2:24.3 9 39:31.3 18.2mph 1:04.7 2 23:55.0 7:28/M 1:24:40.7 1:24:40.7
8 79 Jon Bailey 152 42 16 21:09.9 3:15/M 1:03.3 2 36:26.9 19.8mph 1:49.0 3 24:48.1 7:45/M 1:25:17.4 1:25:17.4
9 92 Kevin Roberts 151 42 15 19:32.9 3:00/M 0:47.7 8 38:31.2 18.7mph 1:01.0 11 28:01.4 8:45/M 1:27:54.4 1:27:54.4
10 110 Bart Herrington 154 42 7 16:50.5 2:35/M 0:48.9 12 42:23.8 17.0mph 1:10.4 13 31:04.5 9:43/M 1:32:18.3 1:32:18.3
11 111 Michael Taylor 147 40 13 18:35.7 2:52/M 2:23.3 10 41:51.7 17.2mph 1:41.7 10 27:46.3 8:41/M 1:32:18.8 1:32:18.8
12 119 Shane McCarter 149 41 14 18:36.7 2:52/M 2:47.5 11 42:06.0 17.1mph 1:21.2 12 28:59.1 9:03/M 1:33:50.7 1:33:50.7
13 137 John Bull 150 42 11 17:40.4 2:43/M 2:13.8 16 46:01.4 15.6mph 0:31.4 14 31:04.7 9:43/M 1:37:31.9 1:37:31.9
14 145 Robert Wilson 162 44 8 16:52.1 2:36/M 2:42.7 13 44:37.6 16.1mph 1:56.2 16 33:00.0 10:19/M 1:39:08.8 1:39:08.8
15 147 Jason Schott 161 44 3 14:07.2 2:10/M 1:50.8 14 44:54.8 16.0mph 1:20.1 17 37:00.5 11:34/M 1:39:13.6 1:39:13.6
16 152 Greg Von Elbe 156 43 10 17:26.3 2:41/M 2:33.0 17 48:24.6 14.9mph 0:59.2 15 31:52.4 9:58/M 1:41:15.7 1:41:15.7
17 186 John Wheeler 157 43 17 38:45.7 5:58/M 1:49.0 15 45:44.4 15.7mph 1:55.0 6 26:08.1 8:10/M 1:54:22.2 1:54:22.2
 
Top

Male 45 to 49

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Chip Gun
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Time
1 14 Ted Harvey 172 49 2 13:00.6 2:00/M 0:26.7 1 33:40.8 21.4mph 0:39.4 1 24:33.0 7:40/M 1:12:20.8 1:12:20.8
2 42 Homer Flores 166 48 3 13:43.5 2:07/M 1:07.9 2 38:02.8 18.9mph 0:53.1 3 25:49.5 8:04/M 1:19:36.9 1:19:36.9
3 43 Kelon Hall 167 48 4 14:06.1 2:10/M 1:15.5 3 38:27.5 18.7mph 1:20.8 2 24:33.3 7:40/M 1:19:43.5 1:19:43.5
4 101 Steve Williams 169 49 6 18:01.8 2:46/M 1:35.2 6 43:15.3 16.6mph 1:32.0 4 26:11.3 8:11/M 1:30:35.7 1:30:35.7
5 114 Alex Suarez 168 49 7 18:08.9 2:47/M 1:22.2 5 40:23.3 17.8mph 1:41.1 6 31:50.7 9:57/M 1:33:26.3 1:33:26.3
6 129 Stephen Coder 171 49 5 17:40.7 2:43/M 1:54.5 4 40:01.8 18.0mph 1:12.0 7 35:03.7 10:57/M 1:35:52.9 1:35:52.9
7 157 Robert Lueken 163 46 1 11:13.8 1:44/M 1:19.8 8 1:02:37.0 11.5mph   5 26:51.4 8:23/M 1:42:02.1 1:42:02.1
8 161 Matt Amason 170 49 8 18:15.1 2:48/M 1:40.1 7 44:18.8 16.3mph 1:25.7 8 37:44.7 11:48/M 1:43:24.5 1:43:24.5
 
Top

Male 50 to 54

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Chip Gun
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Time
1 16 James McAndrew 182 53 1 11:35.4 1:47/M 0:37.8 1 35:06.6 20.5mph 0:45.9 2 24:32.7 7:40/M 1:12:38.4 1:12:38.4
2 34 Brian Martin 178 52 2 12:08.0 1:52/M 0:59.5 5 38:58.5 18.5mph 0:33.5 3 24:36.8 7:41/M 1:17:16.4 1:17:16.4
3 39 Brian Zemlicka 180 53 4 14:25.9 2:13/M 1:18.4 3 38:00.7 18.9mph 1:08.5 1 23:12.3 7:15/M 1:18:06.0 1:18:06.0
4 70 John Dipasquale 175 51 6 15:06.8 2:19/M 0:50.3 2 37:35.4 19.2mph 0:42.9 7 29:13.4 9:08/M 1:23:29.1 1:23:29.1
5 90 James Noble IV 179 52 5 14:31.8 2:14/M 1:33.0 6 40:48.5 17.6mph 1:14.7 6 28:56.4 9:03/M 1:27:04.6 1:27:04.6
6 115 J Leonard Decarlo 184 53 8 16:27.6 2:32/M 1:54.3 8 43:24.5 16.6mph 1:09.7 8 30:38.9 9:34/M 1:33:35.3 1:33:35.3
7 118 John Fontaine 183 53 9 18:54.1 2:54/M 1:49.9 9 44:06.5 16.3mph 1:13.8 5 27:39.5 8:38/M 1:33:44.0 1:33:44.0
8 131 Clint Morgan 174 51 7 15:56.8 2:27/M 2:59.4 7 43:22.1 16.6mph 2:16.1 9 31:33.9 9:52/M 1:36:08.6 1:36:08.6
9 162 Vince Saroni 177 52 3 14:25.0 2:13/M 3:26.6 11 49:57.2 14.4mph 1:58.9 10 34:13.8 10:42/M 1:44:01.7 1:44:01.7
10 168 Karl Brisco 181 53 11 36:21.1 5:36/M 2:42.6 4 38:45.1 18.6mph 2:12.6 4 27:22.6 8:33/M 1:47:24.2 1:47:24.2
11 178 Warren Knoll 176 51 10 20:25.3 3:08/M 1:07.5 10 45:03.2 16.0mph 1:38.3 11 43:00.7 13:26/M 1:51:15.2 1:51:15.2
 
Top

Male 55 to 59

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Chip Gun
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Time
1 25 Jimmy Wheeler 189 56 7 15:45.8 2:25/M 1:08.2 1 32:41.0 22.0mph 0:48.6 3 24:53.8 7:47/M 1:15:17.7 1:15:17.7
2 31 John Ritter 200 59 3 13:40.3 2:06/M 1:03.3 4 36:04.6 20.0mph 0:42.4 2 24:30.9 7:39/M 1:16:01.8 1:16:01.8
3 32 Tom Zoucha 188 56 1 12:55.5 1:59/M 0:51.6 6 37:43.9 19.1mph 0:42.1 1 24:00.6 7:30/M 1:16:13.9 1:16:13.9
4 36 Mark Farris 197 57 4 13:55.8 2:08/M 1:03.8 2 35:51.8 20.1mph 0:37.3 4 26:01.4 8:08/M 1:17:30.3 1:17:30.3
5 50 Steve Farris 185 55 9 15:51.2 2:26/M 0:47.3 5 37:00.7 19.5mph 0:51.0 6 26:17.5 8:13/M 1:20:47.9 1:20:47.9
6 56 Scott Shackelford 192 57 8 15:46.4 2:26/M 1:13.7 3 35:55.7 20.0mph 1:29.5 7 27:00.4 8:26/M 1:21:25.9 1:21:25.9
7 58 Scott King 201 59 2 13:36.7 2:06/M 0:55.8 10 40:01.9 18.0mph 1:12.0 5 26:06.5 8:09/M 1:21:53.1 1:21:53.1
8 69 Tommy Haden 198 58 5 14:32.9 2:14/M 0:48.8 8 38:44.5 18.6mph 0:55.4 8 28:20.1 8:51/M 1:23:21.8 1:23:21.8
9 87 Brian Dolive 187 55 6 15:45.5 2:25/M 1:03.5 9 39:21.4 18.3mph 1:15.0 9 29:17.6 9:09/M 1:26:43.2 1:26:43.2
10 150 Britt Ruby 196 57 10 16:21.7 2:31/M 2:31.3 12 46:00.8 15.7mph 1:46.7 12 33:45.7 10:33/M 1:40:26.3 1:40:26.3
11 153 Ray Wyrick 195 57 12 20:14.5 3:07/M 1:28.1 7 38:02.8 18.9mph 1:27.6 13 40:05.4 12:32/M 1:41:18.6 1:41:18.6
12 165 Roberto Butron 193 57 11 18:34.8 2:51/M 2:32.8 13 50:10.1 14.4mph 1:05.5 10 32:30.1 10:09/M 1:44:53.5 1:44:53.5
13 171 Padraic O'Bryan 190 56 14 21:36.7 3:19/M 1:45.2 14 50:13.2 14.3mph 2:16.1 11 32:40.7 10:13/M 1:48:32.1 1:48:32.1
14 177 Les Schminkey 191 56 13 20:42.2 3:11/M 2:22.0 11 42:46.0 16.8mph 2:07.8 14 43:01.4 13:27/M 1:50:59.7 1:50:59.7
 
Top

Male 60 to 64

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Chip Gun
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Time
1 54 Joseph Kittner 205 61 8 19:10.1 2:57/M 0:46.4 1 36:17.5 19.8mph 0:45.3 1 24:22.9 7:37/M 1:21:22.4 1:21:22.4
2 73 Monty Geddie 208 62 4 16:16.7 2:30/M 0:47.2 2 36:33.4 19.7mph 0:39.8 2 30:01.3 9:23/M 1:24:18.5 1:24:18.5
3 81 Mark Adams 203 60 1 13:33.7 2:05/M 0:49.5 3 39:48.5 18.1mph 1:11.2 3 30:06.4 9:24/M 1:25:29.5 1:25:29.5
4 104 Jim Malone 207 61 3 15:50.3 2:26/M 1:18.4 5 42:13.7 17.1mph 1:08.5 4 30:30.6 9:32/M 1:31:01.7 1:31:01.7
5 122 Rick Rogers 204 60 2 14:31.3 2:14/M 1:21.0 4 40:45.2 17.7mph 1:40.7 7 35:57.5 11:14/M 1:34:15.9 1:34:15.9
6 146 Jim Robinson 202 60 7 19:02.2 2:56/M 1:14.9 6 45:10.8 15.9mph 1:29.9 5 32:15.4 10:05/M 1:39:13.3 1:39:13.3
7 158 Stephen Parks 206 61 6 18:52.6 2:54/M 2:08.5 7 46:46.7 15.4mph 1:23.0 6 32:52.4 10:16/M 1:42:03.3 1:42:03.3
8 175 Rick Yates 209 63 5 18:18.3 2:49/M 1:17.6 8 48:52.4 14.7mph 1:57.4 8 40:22.5 12:37/M 1:50:48.3 1:50:48.3
 
Top

Male 65 to 69

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Chip Gun
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Time
1 72 Springstead Richard 221 65 1 14:02.2 2:10/M 1:02.8 1 37:10.1 19.4mph 0:52.0 1 30:49.5 9:38/M 1:23:56.8 1:23:56.8
2 179 Mark Hudgins 212 66 2 25:14.1 3:53/M 2:18.7 2 47:54.0 15.0mph 1:36.9 2 34:14.6 10:42/M 1:51:18.5 1:51:18.5
 
Top

Male 70 to 74

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Chip Gun
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Time
1 148 Brian Cavern 210 71 2 18:33.3 2:51/M 2:26.5 1 43:17.7 16.6mph 1:06.4 1 34:17.7 10:43/M 1:39:41.8 1:39:41.8
2 181 Robert Flagler 211 73 1 17:53.4 2:45/M 1:36.1 2 46:02.1 15.6mph 2:01.5 2 44:09.9 13:48/M 1:51:43.1 1:51:43.1
 

Clydesdale

Top

Male Clydesdale Winners

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Chip Gun
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Time
1 1 Sean Kwiatek 123 34 1 12:17.6 1:53/M 0:48.0 2 34:01.0 21.2mph 0:33.7 1 25:33.4 7:59/M 1:13:13.8 1:13:13.8
2 2 Aaron Combs 140 37 3 13:14.1 2:02/M 0:53.7 1 32:54.0 21.9mph 1:00.6 3 31:59.5 10:00/M 1:20:02.0 1:20:02.0
3 3 Lynch Reed 227 46 2 12:45.5 1:58/M 1:05.5 3 41:21.3 17.4mph 0:59.4 2 30:10.8 9:26/M 1:26:22.8 1:26:22.8
 
Top

Male 15 to 29

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Chip Gun
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Time
1 10 Colton Kurth 102 25 1 17:10.0 2:38/M 10:02.1 1 51:51.2 13.9mph 3:55.2 1 34:24.0 10:45/M 1:57:22.7 1:57:22.7
 
Top

Male 30 to 44

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Chip Gun
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Time
1 4 Gary Albritton 128 35 2 16:31.0 2:32/M 1:34.2 1 37:43.4 19.1mph 1:37.7 2 30:12.9 9:26/M 1:27:39.5 1:27:39.5
2 5 Turner Vance 226 35 1 14:47.2 2:16/M 1:06.3 3 42:43.5 16.9mph 0:27.4 1 29:44.8 9:18/M 1:28:49.4 1:28:49.4
3 6 Chris Jordan 127 35 4 21:32.0 3:19/M 0:50.1 2 41:55.0 17.2mph 0:51.5 3 31:18.3 9:47/M 1:36:27.0 1:36:27.0
4 9 Tony Dion 119 33 3 20:55.7 3:13/M 2:45.2 4 49:23.4 14.6mph 0:42.2 4 33:46.4 10:33/M 1:47:33.1 1:47:33.1
 
Top

Male 45 and over

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Chip Gun
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Time
1 7 Rod MacDonald 165 48 3 21:35.8 3:19/M 2:04.2 1 45:56.8 15.7mph 0:48.9 1 33:21.7 10:25/M 1:43:47.6 1:43:47.6
2 8 Scott Kurth 186 55 1 14:28.3 2:14/M 3:12.2 2 51:21.6 14.0mph 3:56.3 2 34:23.3 10:45/M 1:47:21.8 1:47:21.8
3 11 Steve Hardin 199 59 2 15:45.0 2:25/M 3:27.3 3 1:09:27.6 10.4mph 1:11.9 3 38:25.1 12:00/M 2:08:17.2 2:08:17.2
 

Athena

Top

Female Athena Winners

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Chip Gun
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Time
1 1 Zineb Benslimane 22 27 1 12:50.2 1:58/M 1:27.4 1 50:38.7 14.2mph 0:49.6 1 35:50.7 11:12/M 1:41:36.9 1:41:36.9